Bilgisayar Servisi ücreti ne kadar olmalıdır ?

Bilgisayar Servisi ücreti ne kadar olmalıdır ?

Bilgisayar Servisi denildiğinde herkesin düşündüğü ortak noktalardan biridir bilgisayar servisi ücretleri. Aslen bu ücret tek düze bir hesaba yönelik değildir. Bunları sizlere anlatabilmek için elimden geldiğince 3. şahıs olmaya çalışacağım.

Servis çağırırsınız ya da servise götürürsünüz servis ücreti sabit midir ?

Hayır kesinlikle sabit değildir öncelikle günümüzde çok fazla bilgisayar modeli olduğunu hatırlatalım bilgisayar modelleri kendi içlerinde bin bir çeşit tasarıma ayrılmış d

Ben fiyatları bilmiyorum nasıl uygun olup olmadığını anlayabilirim ?

Reklam yapan bilgisayar firmaları hariç bilgisayarlarınıza en ufak analiz yapılması dahilinde bile servis ücreti durumdadır evet mantık aynı fakat çalıştırıcı farklıdır.

Dolayısı ile fiyatlar bu marka ve modellere göre değişiklik göstermektedir.

Notebook ( Laptop ), Masaüstü Bilgisayar, All In One Bilgisayar ve daha var olan bir sürü bilgisayar çeşidinde çıkan sorunların fiyatlarını genelde bilgisayar ile harcanan zamana dayalı olarak değişmektedir. Bazı bilgisayar donanımsal ufak bir arızaya sahiptir sizden örnek veriyorum 100 tl işçilik ücreti + malzeme ücreti isterler. Fakat bazı cihazlar vardır ki o cihazları açmak için dahi saatler alır risk alınır bu nasıl bir risk tir ? Bilgisayar açılacağı zaman personel kaynaklı bir zarar örnek veriyorum 1.000TL lik bir zarar söz konusudur ama servis ücreti 100 tl vermiştir. Bu zararı mutlaka personel e ödetin iz. Bazı personeller yapmış oldukları zararları olmamış gibi gösterir ya da sizden kaynaklı olduğunu söyler zararı sizin karşılamanızı ister lütfen personelin yapacağı tüm işlemleri sorgulayarak işe başlamasını sağlayın.

Aynı zamanda tanıdığınız bilgisayardan anlayan arkadaşlarınız var ise onlara fiyatların ne seviyede olabileceği konusunu danışabilirsiniz. Fiyatlar genelde yerinde servis yapılacak ise mesafeye göre farklılık gösterir buda şu anlama gelir o gün servis verilecek 3 yer var ise sizin servisiniz tüm günü alabileceği doğrultusu olduğunu varsayalım burada bir fiyat artışı söz konusu olabilmektedir. Tabi bu bilgisayar firmasının inisiyatif i dahilinde olan bir durumdur. Personel e fiyatın neden söylediği ücret olduğunu mutlaka sorunuz size bir açıklama yapmak zorunda kalacaktır.  Tabi telefon ile ulaşırsanız servis fiyatı sorarak hareket edin ve sonra servis talebinde bulunun.

 Notebooklarda ve Masaüstü Bilgisayarlar da fiyatlar aynı mıdır ?

Bilgisayar Servisi konusunda genelde notebooklar da fiyatlar fazladır bunun sebebi notebook un daha çok uğraştırması ve normal bilgisayar kasası yani masaüstü bilgisayara göre daha riskli olmasıdır hangi konuda risk diyecek olursanız hem donanım bakımından hem yazılım bakımındandır. Bu şu anlama gelir

Yazılım bakımından risk nedir ?

Yazılım bakımından risk notebook lar için örnek vermek gerekirse windows kurulur fakat kurulmayan driverlar vardır daha doğrusu kurulamayan sürücüler mevcuttur. Masaüstü bilgisayarlarda bu çok kolaydır hangi sürücü kurulamıyor ise bilgisayar kasasının yan kapağı açılır ve o donanım üzerinde ki üretici firma ve modeli not alınarak internetten ufak bir araştırma ile bilgisayarınız da ki işletim sistemine göre sürücü sürümü indirilip kurulur ama notebooklar da bunu yapmak pek de kolay değildir işi bilen bir personel için sorun ne olursa olsun farketmez o işi çözer ama bazı notebookların sürücülerini bulmak için çok zaman harcamaları gerekebilir ve her notebook ya da masaüstü bilgisayar en yeni ya da en eski işletim sistemi versiyonunda çalışacak diye bir şey de yoktur. Bazı modeller eski sürümleri bazı modeller de yeni sürümleri kabul etmez yüklense dahi aksaklık çıkarabilmektedir.

Tekrar tekrar söylüyorum lütfen işi bilen bilgisayar servisi personelleri ile çalışın. Aksi taktirde sonu gelmeyen bilgisayar sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Hayat Paylaşınca Güzel ;)