Bilgisayar Servisi Personeli Nasıl olmalıdır ?

Bilgisayar Servisi dediğimiz zaman herkesin aklında 2 soru vardır genellikle.

1- Ya Bilgisayarımdan parça çalınır ise ?
2- Bu Servis olaylarının fiyatlarını bilmiyorum çok yüksek fiyat çekerler mi ?

Bakın arkadaşlar Bilgisayar Servisi demek aslında her gün kullanmış olduğunuz Bilgisayarınızı Bilgisayardan anlayan ya da anladığını düşündüğünüz bir personele ya da arkadaşa emanet eder ve tamamıyla ona teslim olmuş olursunuz.

Bu tür durumlar da her zaman tanıdığınız ve güvendiğiniz kişiler ile iş yapmanızı temenni ediyoruz.

Bilgisayardan anladığını ve işi yapabileceğini düşünen kişi bilgisayarınıza ne gibi zararlar verebilir önce bunu inceleyelim.

1- Bilgisayarınıza bakar sorun çok ufak bir şey dahi olsa standart yapılan bir rutin olaydır bu format atar!
Peki Format atıldı sorun çözüldü mü ? Bunun cevabını siz ileri ki zamanlarda çok daha iyi anlayabilirsiniz.
Her zaman kendilerine soru sorun size teknik olarak açıklamasını isteyin herkes de şu düşünce vardır adam teknik anlatsa ben ne anlarım ?

Öyle bir anlarsınız ki gerçek bir Bilgisayar Servisi personeli olan bir kişi hiç anlamayan birine yaşadığınız sorunu çok güzel örnekler ile anlatabilir hadi bir örnek verelim.

Harddisk arızasını çağırmış olduğunuz Bilgisayar Servisi Personeli size güzel bir şekilde anlatmaya çalışsın ve siz bilgisayardan hiç anlamayan biri olun.

Bilgisayar Servisi : Efendim bilgisayarınızda bulunan Harddisk arızalanmış durumda size bunu şu şekilde izah etmeye çalışayım.
Her bilgisayar içerisinde olduğu gibi bu bilgisayar içerisinde yer alan bir depolama birimi vardır buna ” HARDDISK ” yani Sabit disk denir.
Bu birim içerisine fotoğraflarımızı dosyalarımızı videolarımızı ve notlarımızı kayıt ederiz ve bilgisayar her açtığımız da internet e dahi girsek haber dahi okusak bu birim üzerine kurulmuş olan bir sistem üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmekteyiz.

Bu cihaz arızalandı ise cihazın çok fazla arıza çıkarabilecek durumu vardır. Mesela eski bir gramafon düşünün hani üzerine plak takarsınız ve ve bir parçayı takmış olduğunuz plağın üzerine koyarsınız ya iğne gibi ucu vardır gramafon döndükçe müzik çalar bunu hayal edin.
Şimdi bu cihazın içerisinde böyle bir yuvarlak slindir var ve dakika da genelde 7200 defa dönmektedir. Birde bunun okuyucu kafası mevcuttur siz bilgisayarınız da işlem yapmak istediğiniz zaman bu okuyucu kafa bu slindirin üzerine gelir ve her işlem yapmak istediğinizde farklı noktalara yerleşerek okuma yapmaya çalışır. Slindir ile okuyucu kafa arasında milimetrik bir mesafe söz konusudur ve birbirine değmeden çalışırlar. Dakika da 7200 defa dönen o milimetrik okuyucu kafaya çarpmaması için içerisinde çok güçlü mıktanıslar bulunmaktadır.

Fakat yanlışlık la dahi olsa siz Bilgisayarınız çalışır iken kasaya takıldınız ve kasa düştü işte burada sorun büyük olmaktadır. Çünkü okuyucu kafa slindir e sürter ve üzeri çiziksiz olan o slindir i çizmiş olur bu olaya Donanımsal Bad Sector denilir. Çizilen bir şey sürekli sürtünme halinde olduğu için çizilmeye devam eder ve zamanla tamamen çalışamaz hale gelir.

İşte bu ürünün değişmesi gerekir o birimin sağlık durumu iyi ise yani çok bozulmamış ise içerisinde ki önemli veriler başka bir bilgisayar da platform aracılığı ile yeni arızası olmayan bir harddisk e taşınır ya da CD, DVD, internet ortamında yedeklenir.

Bu yalnızca harddisk hatalarının sadece biri idi bunun gibi çok fazla hata ve her hata için açıklayıcı bir anlatım bulabilecek Bilgisayar Servis personelleri mevcuttur. https://bilgisayarhizmeti.com da bu tecrübeye sahip personel çalıştırmaktadır.

Diyelim ki çağırdığınız kişi sıradan biri ve işinde başarılı olmayan bir arkadaş o zaman ne olur ?

Arızasını bulamayabilir format atar düzeldi der ve servis ücretini alır bir daha sorun yaşasanız da telefonlarınıza çıkmaz.

Telefonlarınızı açtı diyelim her gittiğinde bir arızalı ürün sunar size sizin güveninizi kazandığını düşündüğü anda art niyetli bir arkadaş ise işiniz var demektir.

Arızalı olmayan biri ürünü arızalı hale getirebilir.

İçerisinde ki yedeklerinizi alabilecek durumda olsanız bile alınamaz der çünkü işine gelmez uğraşmak istemez ve size kendi işine gelebilecek bir çözüm sunar.

Arkadaşlar lütfen bu şekilde çalışan Bilgisayar Servisi ya da Bilgisayar Hizmeti adı altında servis veriyorum diyen kişilerin sözüne itimat etmeyiniz.

Şunu da asla unutmayın Kaliteyi Asla Ucuza alamazsınız.

Hayat Paylaşınca Güzel ;)